Какво представлява изследването NGHealth?
NGHealth е генетично изследване, което анализира набор от гени, участващи в развитието на част от най-често срещаните хронични заболявания. Изследването съдейства за поддържането на добро здравословно състояние и оптимална физическа форма.
NGHealth се прилага еднократно и резултатите от него са валидни за цял живот. Изследването е приложимо както за възрастни, така и за деца.
На база на резултатите, получени от изследването, ще получите индивидуални насоки, съобразени с уникалния Ви генетичен профил относно:
Изследвани процеси в NGHealth
НОВО – реакции към глутен и метаболизъм на витамини A, B12, C, D
✔ Mетаболизъм на холестерола и риск от сърдечносъдови заболявания (липиден метаболизъм)
✔ Mетаболизъм на витамини от група B и риск от злокачествени заболявания
✔ Детоксикация
✔ Здравина на костите и риск от остеопороза
✔ Възпалителни процеси и оксидативен стрес
✔ Инсулинова резистентност и риск от диабет
✔ Реакции към храни и непоносимост към лактоза, горчив вкус, чувствителност към кофеин и претоварване с желязо
✔ Метаболизъм на алкохола
Изследвани процеси
Липиден метаболизъм
Храненето и особено метаболизмът на хранителните мазнини играят важна роля в превенцията на сърдечно-съдови заболявания. Установявайки начина, по който мазнините в диетата Ви си взаимодействат с гените Ви, Вие можете да промените начина си на хранене и да постигнете оптимално сърдечно здраве.
Метаболизъм на витамини
Витамин B
Витамините от група В, особено фолиевата киселина, играят основна роля в енергийния метаболизъм, изграждането и възстановяването на ДНК и превенцията на сърдечно-съдови заболявания, рак и дефекти на невралната тръба. Освен това витамините от група B предоставят някои от химичните съеднинения, необходими за защита на гените ни, така че нашата ДНК да не се поврежда от износването и изхабяването, възникващи по време на нормалния живот на клетките ни. Тези витамини, които включват фолат, витамин B6 и B12, спомагат за създаването на нова ДНК за постоянно нарастващи и обновяващи се клетки.
Генните вариации могат да променят степента на ефективност, с която тялото Ви използва тези витамини, потенциално увеличавайки необходимите дневни дози.
НОВО – Витамин B12
Дефицитът на витамин В12 (метилкобаламин) може да доведе до нарушения на дихателната, стомашно-чревната и централната нервна система. Терапията с витамин В12 намалява оксидативния стрес, подобрява циркулацията и действа като противовъзпалително и аналгетично средство.
НОВО – Витамин А
Витамин А участва в производството, растежа и диференциацията на червените кръвни клетки, лимфните клетки и антителата и целостта на епитела.
НОВО – Витамин C
Витамин С регулира цитокиновата буря, която настъпва при някои случаи на заразяване с инфекции, предпазва ендотела от нараняване с окислители, има съществена роля във възстановяването на тъканите и подобрява имунния отговор срещу инфекции.
НОВО – Витамин D
Известен още като витамина на слънцето, витамин D може да бъде много полезен за имунната система. Недостигът на този витамин оказва влияние върху податливостта на организма към инфекция.
Детоксикация
Определя генни вариации, повлияващи ензимните функции във фаза 1 и 2 на детоксикацията. На база на резултатите от изследването може да бъде установено наличието на пропуски в изпълнението на тези функции, които да бъдат компенсирани с прием на определени хранителни вещества или добавки.
Оксидативен стрес
Антиоксидантите са защитата на човешкото тяло от свободните радикали. Свободните радикали са нормални остатъчни продукти от енергийните процеси в организма. Тези молекули обаче могат да повредят ДНК и телесните протеини и имат връзка с множество хронични болести. Антиоксидантите се намират в тялото под формата на ензими, но могат да се консумират и като част от разнообразни хранителни продукти, в случай, че е налице генетична вариация, която затруднява функцията им.
Здравина на костите
Човешкото тяло непрестанно разгражда и изгражда наново костна тъкан. Гените, диетата и начинът Ви на живот (вкл. физически упражнения, пушене и консумация на алкохол) са важни фактори в тези процеси. Установявайки как гените Ви повлияват метаболизма на калций и витамин D във Вашия организъм, Вие можете да промените начина си на хранене и живот, така че да запазите костите си здрави.
Възпаление
Възпалението е начин, по който тялото реагира на нараняване, инфекция или алергии. Възпалителните процеси се контролират от гени, които се активират и деактивират, когато е необходимо. Понякога обаче дадена генна вариация кара определен ген да остане активен по-дълго, отколкото е необходимо. Слабо възпаление за продължителен период от време се свързва със сърдечно-съдови заболявания, затлъстяване и диабет. Определени нутриенти могат да потиснат проявлението на подобни гени.
Инсулинова резистентност
Синдромът на инсулиновата резистентност е термин, който описва комбинация от заболявания, които имат една обща характеристика – аномалии в начина, по който тялото използва инсулина, за да метаболизира захарта. Тези заболявания включват затлъстяване, диабет тип 2, хипертония, хиперхолестеролемия и заболявания на сърцето.
При инсулиновата резистентност клетките на тялото имат понижена способност да реагират на въздействието на хормона инсулин, който при нормални обстоятелства премахва глюкозата от кръвообращението чрез регулиране на проникването й в клетките. Честите случи на диабет тип 2 в някои семейства е индикация за генетичен произход на заболяването. За отключването на гените обаче обикновено са необходими фактори от заобикалящата среда като затлъстяване и застоял начин на живот.
Реакция към храни и метаболизъм на желязото
Различните нутриенти и хранителни компоненти в храните могат да се отразяват на хората по различен начин. Нови изследвания в генетиката показват, че определени гени могат да бъдат тествани, за да се установи как човек реагира на даден компонент от храната. Областите на реакции към храни в този панел включват: непоносимост към глутен, лактоза, метаболизъм на полиненаситени мазнини (PUFA), чувствителност към кофеин и претоварване с желязо.
Проблемите с метаболизма на желязото могат да доведат както до дефицит, така и до претоварване с желязо в човешкия организъм. Дефицит на желязо се наблюдава тогава, когато количеството желязо след изчерпване на резервите не е достатъчно да покрие функционалните нужди, или когато е налице недостатъчно освобождаване на желязо от резервите в резултат на определено хронично заболяване. Претоварването с желязо, от друга страна, може да е в следствие на прекалено голям прием на желязо или генетични особености, причиняващи хемохроматоза.
Изследвани гени
Липиден метаболизъм
- LPL – Премахва липидите от кръвообращението като хидролизира триглицериди в свободни мастни киселини.
- CETP – Играе ключова роля в метаболизма на HDL-холестерола и спомага за обмяната на липиди между липопротеините.
- APOC3 – Играе важна роля за холестеролния метаболизъм.
- APOE – Този ген е от голямо значение за нормалния катаболизъм на богатите на триглицериди компоненти на липопротеините и оказва влияние върху нуждата на организма от антиоксиданти.
- PON1 -192 – Кодира гликопротеиновия ензимпараоксоназа и понижената му активност се свързва с метаболитен синдром и риск, атеросклероза и коронарна болест на сърцето.
Витамини B / Метилиране
- MTHFR – Насочва фолат, приеман чрез храната, към синтез на ДНК или реметилиране на хомоцистеин.
- MTR – Катализира реметилирането на хомоцистеина в метионин.
- COMT – Катализира трансфера на метилова група от S-аденозилметионин до катехоламини, включително невротрансмитерите допамин, епинефрин и норепинефрин.
- MTRR – Катализира метилкобаламин, който е жизненоважен за поддържането на достатъчни вътреклетъчни запаси от метионин. Поддържа концентрациите на хомоцистеин на нетоксични нива.
- CBS – Катализира превръщането на хомоцистеина в цистатионин и участва пряко в премахването на хомоцистеина от метиониновия цикъл.
Детоксикация
- CYP1A1 – Генът CYP1A1 кодира фаза 1 цитохром P450 ензим, който превръща прокарциногени от околната среда в реактивни посредници с карциногенен ефект. Освен това CYP1A1 участва и в оксидативния метаболизъм на естрогените.
- GSTM1 – Повлиява фаза II на детоксикацията. Премахва ксенобиотиците, карциногените и продуктите на оксидативния стрес.
- GSTP1 – Оказва влияние върху метаболизма на много карциногенни вещества.
- GSTT1 – Член на по-голямо семейство протеини, който катализира конюгацията на редуциран глутатион.
- NQO1 – Хинон редуктазата участва предимно в детоксикацията на потенциално мутагенни и карциногенни хинони, получавани от тютюнев дим, храна и естрогенен метаболизъм.
Възпаление
- IL-6 – Играе решаваща роля във възпалителните процеси като регулира експресирането на С-реактивен протеин (CRP).
- TNF-A – TNFα е възпалителен цитокин, секретиран от макрофаги и адипоцити, който променя глюкозната хомеостаза на целия организъм и играе роля в затлъстяването, свързаната със затлъстяване инсулинова резистентност и дислипидемия.
- IL-1A, IL-1B, IL-1RN – Генът IL-1 има 3 варианта, като всеки един от тях се интерпретира по различен начин. Генетичните вариации в IL-1A, IL-B и IL-1RN водят до по-активна реакция към възпаление и се свързват с повишен риск от някои хронични заболявания.
Реакция и чувствителност към храни
- MCM6 – Свързва се с непоносимост към лактоза при възрастни.
- HLA – Свързва се с непоносимост към глутен.
- FADS1 – Влияе на концентрацията на мазнини в кръвта като въздейства върху ефективността на ензима десатураза.
- CYP1A2 – Този участващ в процеса на детоксикация ензим влияе на способността да се метаболизира кофеин.
- ACE & AGT – Част от системата ренин-ангиотензин, регулира реакцията към сол.
Претоварване с желязо
- HFE – Регулира абсорбирането на желязо като управлява интеракцията на пренасящия рецептор с трансферина. Наследствената хемохроматоза е резултат от дефекти в гена HFE.
Оксидативен стрес
- eNOS – Оказва влияние върху тонуса на съдовете и периферната съдова устойчивост. Освен това защитава кръвоносните съдове като потиска тромбоцитната агрегация, левкоцитната адхезия и пролиферацията на гладките мускулни клетки.
- MnSOD / SOD2 – Има жизненоважна антиоксидантна роля в клетката, особено в митохондриите. Разрушава радикалите, които обикновено се произвеждат вътре в клетките.
- GPX1 – Кодира ензимGPX1, който се изявява в почти всички телесни тъкани и катализира превръщането на водороден пероксид (H2O2) във вода (H2O) и отговаря за редокс-баланса.
- CAT -262 – Кодира антиоксидантния ензим каталаза (CAT), който отговаря за бързото превръщане на водороден пероксид във вода и кислород. Той играе изключително важна роля в редокс-баланса, а понижената активност на CAT води до повишена концентрация на водороден пероксид и, следователно, оксидативен стрес.
Здраве на костите
- VDR – Има голямо значение за костната плътност.
- COL1A1 – Оказва влияние на пропорциите на колаген-алфа веригите, синтезирани в костните клетки, като въздейства на костната минерализация и сила.
Инсулинова чувствителност
- PPARG – Участва в адипоцитната диференциация. Това е транскрипционен фактор, активиран от мастни киселини, който участва в регулацията на глюкозния и липиден метаболизъм.
- TCF7L2 – Влияе на глюкозната хомеостаза в кръвта, като оказва въздействие на инсулиновата секреция и резистентност.
- FTO – Оказва влияние върху склонността към затлъстяване и риска от диабет тип 2.
- SLC2A2 – Улеснява първата стъпка в секрецията на инсулин, предизвикана от глюкоза, и участва в приема и регулацията на храната.
Горчив вкус
- TAS2R38 (горчив вкус – вкусов рецептор тип 2 ген 38) – Горчивият вкус се базира на способността да се усещат веществата фенилтиокарбамид (PTC) и пропилтиоурацил (PROP). По-силната чувствителност към горчивите компоненти в храната може да се отрази на количеството приемана захар.
Метаболизъм на алкохола
- ALDH2 – Алдехид дехидрогеназа 2 (ALDH2) е ензим, който се експресира в черния дроб и преработва токсични, канцерогенни алдехиди в ацетат. Ето защо този ензим играе ключова роля в защитата от оксидативен стрес.
С какво ще Ви помогне изследването NGHealth?
✔ Да направите ефективна здравна превенция и да намалите риска от развитието на заболявания, към които имате генетична
предразположеност.
✔ Да оптимизирате лечението на заболявания, които вече сте развили и които се влияят от начина Ви на живот.
✔ Да разберете как протичат ключови метаболитни процеси в тялото Ви, свързани с усвояване на витамини, чувствителност към инсулин, реакции към храни и други.
✔ Да адаптирате хранителния и двигателния си режим спрямо индивидуалните нужди и особености на тялото си.
✔ Да определите оптималното количество и съотношение на витамини, минерали, фитохимикали, мазнини и въглехидрати,
които да включите в диетата си.
✔ Да планирате прием на хранителни добавки и нутрацевтици в случай на необходимост.
В кои случаи да направите изследването NGHealth?
✔ Желаете да получите информирани решения относно здравето и начина си на живот.
✔ Желаете да минимизирате риска от отключване на заболяване, към което имате генетично предразположение.
✔ Ако в рода Ви има заболявания, зависими от начина на живот, които се предават „по наследство“.
✔ Ако вече сте развили хронично заболяване, зависимо от начина на живот, което не се повлиява достатъчно добре от общите препоръки за лечение.
✔ При наблюдение на симптоми за заболяване, зависимо от начина на живот, чието отключване искате да отложите или предотвратите.
✔ За да намалите риска от усложнения, както и негативните ефекти от вече отключено заболяване.
✔ Имате цели да поддържате добро здраве и физическа форма, като се възползвате максимално от генетичния си потенциал.
Процес на ДНК тестване
Пакети
Увери се дали NGHealth е за теб?
Заяви своята лична консултация с лекар генетик, за да начертаете заедно оптималния път към твоето здраве.