Психично здраве и психични заболявания
От 13ти до 19ти май е Седмицата на психичното здраве. Време за повишаване на информираността за проблемите с психичното здраве и вдъхновение за насърчаване на доброто здраве за всички. Тази седмица започва всяка година на втория понеделник на май и се фокусира върху различни основни проблеми в областта. Тазгодишната тема за честването на тази седмица е „Изображението на тялото“. Тя има пряко отношение към всеки един човек- без значение дали той или тя е болен или не. Защото всички ние играем роля в оформянето на нашата култура, да помагаме на себе си и на колкото възможно повече хора да се чувстват комфортно в собствената си кожа. Така че бъдете любезни към тялото си, защото колкото по-удобно сте в него, толкова по-голямо е вашето цялостно благосъстояние.
-Д-р Райна Стоянова (нутриционист към NutriGen)
Каква е дефиницията за психично здраве?
Според Световната Здравна Организация психичното здраве включва субективно благополучие, възприемана самоефективност, автономност, компетентност, междупоколенческа зависимост и самореализация на интелектуалния и емоционален потенциал на едно лице. СЗО посочва още, че благосъстоянието на индивида е включено в реализирането на неговите способности, справянето с нормалните ежедневни напрежения, продуктивната работа и приноса към общността. Психичното здраве може да включва способността на индивида да се наслаждава на живота и да създаде баланс между жизнените дейности и усилията за постигане на психологическа устойчивост. Културните различия, субективните оценки и конкуриращите се професионални теории влияят върху начина, по който човек определя възприема термина психично здраве.
Какво е психично заболяване?
Терминът психично заболяване се отнася общо за всички диагностицирани психични разстройства – здравни състояния, характеризиращи се с промени в мисленето, настроението или поведението, свързани с дистрес или нарушено функциониране. Такива признаци могат да бъдат персистиращи, периодични и ремисивни или да се проявяват като отделен епизод.
Видове психични разстройства
- Нарушения в ранна детска възраст или юношество – разстройство с дефицит на вниманието, епилепсия, психично изоставане
- Делириум, деменция, амнезия и други когнитивни нарушения – болест на Алцхаймер
- Психични разстройства, дължащи се на общо медицинско състояние
- Разстройства, свързани със злоупотреба на вещества – злоупотреба с алкохол и наркотици
- Шизофрения и други психотични разстройства
- Нарушения на настроението – голямо депресивно разстройство, биполярно разстройство
- Тревожни разстройства – генерализирано тревожно разстройство, социално тревожно разстройство
- Дисоциативни разстройства – дисоциативно разстройство на идентичността
- Нарушения на сексуалната и половата идентичност
- Нарушения на храненето – анорексия нервоза, булимия нервоза
- Нарушения на съня – безсъние
- Нарушения на импулсния контрол, които не са класифицирани в друга категория – клептомания
- Нарушения на приспособяването
- Личностни разстройства – нарцистично разстройство на личността
Тревожната статистика за психичните заболявания
Психичните заболявания са по-разпространени отколкото диабета, онкологичните или сърдечно-съдовите болести. В световен мащаб повече от един на всеки трима души показва достатъчни критерии за поне един вид психично разстройство в даден момент от живота си.
Проучване през 2004 г. в Европа установява, че приблизително един на всеки четирима души страда от нарушения на настроението (13,9%), тревожни разстройства (13,6%) или алкохолна зависимост (5,2%). Жените и по-младите индивиди от двата пола са по-често засегнати.
Според световни данни 16,6% от хората страдат от тревожни разстройства поне веднъж в живота си, 6.7% – от голямо депресивно разстройство, 0.8% – от биполярно разстройство тип I и 0,4% – от шизофрения.
Всяка година 73 милиона жени са засегнати от депресия, а самоубийството поради депресивни разстройства се нарежда на 7-мо място като причина за смъртта при жените на възраст между 20 и 59 години. Депресивните разстройства представляват 41,9% от причините за инвалидизация при жените и 29,3% – при мъжете.
Обезпокоителна световна статистика сочи, че приблизително 10% от децата между едно- и двугодишна възраст показват значителни емоционални и поведенчески проблеми въз основа на извършване на скринингови програми от педиатри и доклади на родители.
Най-често разпространени симптоми при психичните заболявания
Признаците и симптомите на психичното заболяване могат да варират в зависимост от нарушението, обстоятелствата и редица други фактори. Те включват:
- Чувство на тъга или потиснатост
- Объркано мислене или намалена способност за концентрация
- Прекомерни страхове или притеснения
- Изключително чувства за вина
- Екстремни промени в настроението на върхове и спадове
- Откъсване от близки, приятели и дейности
- Значителна умора или понижена енергия
- Проблеми със съня
- Откъсване от реалността (заблуда), параноя или халюцинации
- Неспособност за справяне с ежедневните проблеми или стрес
- Злоупотреба с алкохол или наркотични вещества
- Рязка променя в хранителните навици
- Промени в сексуалната фунция
- Прекален гняв, враждебност или склонност към насилие
- Мисли за самоубийство
Психичните заболявания засягат:
- Основни дейности в ежедневието, включително грижи за себе си (здравеопазване, хигиена, обличане, пазаруване, готвене и т.н.) или грижа за дома (домакинска работа, задачи, и т.н.)
- Междуличностни отношения, включително комуникативни умения, способност за формиране и поддържане на взаимоотношения, способност за напускане на дома или смесване с тълпи
- Професионално функциониране, включително способност за придобиване на заетост, познавателни и социални умения, необходими за намиране и задържане на работа или обучение
Фактори, допринасящи за отключването на психични разстройства
- Медикаменти
Психичните разстройства са свързани с употребата на наркотици, включително: канабис, амфетамини, алкохол и кофеин, приемът на които стимулира чувството на безпокойство.
- Личностни черти
Рисковите фактори за развитие на психично заболяване включват склонност към висок невротизъм или емоционална нестабилност. При безпокойството рисковите фактори могат да включват темперамент и нагласи (например песимизъм).
- Генетика
Редица проучванията показват силна наследственост за много психични разстройства (основно аутизъм и шизофрения). Нарушения с фамилна анамнеза са депресия, нарцистично разстройство на личността и тревожност. [63]
- Фактори на околната среда
При шизофрения и психоза рисковите фактори включват дискриминация, травма в детството, тежка загуба или разделяне в семейства, злоупотреба с наркотици. При безпокойството основни рискови фактори са отхвърляне от родителите, липса на родителска обич и подкрепа, враждебност, сурова дисциплина, дисфункционално и злоупотребяващо с наркотици поведение в семейството и злоупотреба с деца (емоционално, физическо и сексуално). При биполярното разстройство стресът не е специфична причина, но поставя генетично и биологично уязвими индивиди в риск за по-тежко заболяване.
Установено е също, че социалните влияния са важни, включително злоупотреба, пренебрегване, тормоз, социален стрес, травматични събития и други негативни или преобладаващи житейски преживявания. Въвлечени са и аспекти на по-широката общност, включително проблеми, свързани със заетостта, социално-икономическото неравенство, липсата на социално сближаване, проблемите, свързани с миграцията и особеностите на определени общества и култури.
Осведомяване на обществото и премахване на стигмата за психичните заболявания
В последните години в световен мащаб като обща цел се поставя повишаване на осведомеността и образоване на обществеността за психичните заболявания. Усилено се разработват стратегии за постигане на психично здраве и благосъстояние. Важен аспект е привличане на общественото внимание към опасността от самоубийство, която може да бъде предизвикана при някои психични заболявания. Освен това, информираността за психичното здраве се стреми да намали стигмата (негативни нагласи и погрешни схващания), която обгражда психичните заболявания.