Как да се грижим за кожата си през зимните месеци?
Студеното време може да наруши естествената защитна бариера на кожата, като създава пролуки в най-външния й слой, позволявайки да се изпари водата (дехидратация) и да нахлуят дразнители (чувствителност). Сухата и хладна околна среда може да е отговорна за усещането на сърбеж, тъй като се отключва възпалителен отговор и се освобождават хистамини. Възпалението може да влоши кожни заболявания като розацея, екзема, ихтиоза и псориазис. Кожата на устните е изключително тънка и чувствителна и може да пострада значително по време на суровите зими, което води до сухи, напукани и възпалени устни.
Ето и някои от неприятните странични ефекти, които студеното време може да окаже на нашата кожа и базисни съвети как да се преборим с тях:
Раздразнена и зачервена кожа, рязка поява на акне или обриви. Кожата на лицето е много чувствителна и раздразнителна през студения сезон, така че е хубаво да преминете към по-нежно почистващо средство и по-силно овлажняващ крем, за да я успокоите, като хидратацията е препоръчителна и през деня.
Поява на сухи участъци по кожата. Когато лицето Ви е изложено на силен вятър, неизбежно се появява сухота. Освен задължителната хидратация на кожата с дневен и нощен крем, като по-драстична мярка може да прибегнете до поставяне на овлажнител във Вашия дом.
Вятърнии слънчеви изгаряния. Винаги нанасяйте слънцезащитни продукти, независимо от сезона. Дори денят да е облачен, кожата Ви може да изгори – особено ако е ветровито. Уверете се, че имате балсам за устни със УВ защита, който да предпазиустните Ви от болезнено напукване.
Цялостна сухота на кожата на тялото. Препоръчителна е употребата на дълбоко хидратиращдуш гел, като не забравяйте да приложите лосион за тяло, веднага след като излезете от банята.
Освен студеното време, обърнете внимание и на други причини, поради които кожата Ви може да е суха и дехидратирана:
- прекомерна употреба на сапун, дезинфектанти, силни парфюми и гореща вода
- излагане на химикали
- някои видове кожни заболяваниякато екзема, псориазис, дерматит, язви
- някои видове заболявания като хипотиреоидизъм, диабет втори тип
- дехидратация
- стареене
- генетика
Важно е да имаме предвид, че с естествения процес на стареене кожата ни се изсушава, следователно мерките, които предприемаме за грижа за кожата ни, трябва да са съобразени и с нашата възраст.
Генетиката ни също играе значителна роля за състоянието на хидратация на кожата. Учените смятат, че сухата кожа може да се наследи. Експерти от университета в Дънди в Шотландия са установили, че мутации в гените, които контролират производството на белтъка филагрин, който играе роля в образуването и хидратирането на кожната бариера, могат да причинят вреди на кожата. Хора с такива мутации страдат от суха кожа и имат по-голям шанс от развитие на екзема.
Но нека не се фокусираме само върху негативните ефекти на студеното време върху кожата. Студените ветрове и по-хладният въздух имат някои предимства за кожата.
Студеното време изчиства порите. По-хладното време може да действа като тонизиращо или стягащо –забавя се отделянето на себум, намалява запушването на порите и те стават по-малко видими и изгладени.
През зимните месеци сънят е по-пълноценен. Набавянето на качествен сън през нощта е от жизненоважно значение за здравето на кожата – намаляване на кръговете под очите и придобиване на здравословен „блясък“.
Подпухналостта остава за топлите месеци. Студеното време насърчава кръвообращението както в областта на лицето, така и в тялото, което намалява подуването.
Зимата означава сбогуване с лошото качество на въздуха и високите нива на озон, които са характерни за пролетта и лятото. В това време на годината е прекрасно да бъдеш сред природатана дълги разходки и да вдишваш свеж въздух, който подмладява кожата.
За да разберете към какви несъвършенства е гентично предразположена кожата Ви, съветваме Ви да си направите ДНК тест NGDerm, който показва генни вариации, отговарящи за промени в кожата.
Повече за него прочетете тук: www.ngdem.bg