Защо някои от нас не могат да приемат прясно мляко?
Какво е лактозна непоносимост и кои са гените, свързани с нея?
В млечните продукти се съдържат протеини, въглехидрати, микроелементи и много калций. Но при някои от нас, определени млечни продукти могат да причинят коремни спазми, подуване на корема и диария. В действителност 65% от лицата, навършили 18 години в света страдат от непоносимост към лактоза или намалена способност за преработването ѝ. Съществува два типа лактазен дефицит – първичен и вторичен. Първичният лактазен дефицит е генетично обусловен – нарушено е само производството на лактаза, без да се нарушава анатомията на тънкочревния епител и съответно чревната абсорбция. В този случай наследяваме отговорния за това състояние ген от нашите родители. Вторичната лактазна недостатъчност често се свързва с целиакия (заболяване на тънкото черво).
Днес ще разгледаме връзката между гените и непоносимостта към лактозата, както и ще дадем пример за някои млечни храни, които могат да бъдат използвани при хора, страдащи от лактозна непоносимост.
Генетика на лактозната непоносимост
Лактозата е природната захар на млякото, като най-голямо количество лактоза се намира в прясното мляко. По време на храносмилането тази захар се разгражда с помощта на ензим, наречен лактаза. Именно дефицитът на този ензим води до поява на клинични симптоми, които се свързват с термина лактозна непоносимост.
Докато сме кърмачета, нашето тяло произвежда големи количества лактаза и в резултат на това сме способни да преработваме поетото мляко. Някои от нас обаче, с течение на времето придобиват непоносимост към лактозата, обикновено след навършване на 5-годишна възраст, по време на юношеските години или в зряла възраст. Това се дължи на вариацията, открита в гена MCM6, който контролира производството на лактаза.
Има няколко генетични варианта на гена MCM6: CC, TC и TT. Носителите на СС генотип са предразположени към развитието на хиполактазия и поради това изпитват дискомфорт след консумация на прясно мляко и други, богати на млечна захар продукти.
Как да разберете дали сте с лактозна непоносимост?
Има няколко начина да определите дали сте лактозно толерантни или нетолерантни. Те включват:
Симптоматична оценка – лактозната непоносимост не предизвиква едни и същи симптоми при всички. Но все пак има няколко характерни симптома, които могат да ви помогнат да определите дали тялото ви произвежда недостатъчно количество лактаза. Те включват гадене, повръщане, диария, подуване на корема и спазми – в рамките на 30 минути до 2 часа от консумацията на богати на лактоза млечни продукти.
Лабораторен анализ – измерват се нивата на кръвната захар след консумация на лактозо-съдържащи продукти – на всеки 30 минути в продължение на два часа, като този тест не е подходящ за диабетици.
Генетично тестване – чрез ДНК тест може да се определи дали даден човек носи СС варианта на MCM6 гена.
Това, че имате непоносимост към лактозата, не означава, че вече не можете да се наслаждавате на шоколада или да пиете мляко. Всичко, което трябва да направите, за да избегнете неприятните симптоми на непоносимостта към лактоза, е да замените млечните продукти с ниско съдържание на лактоза. Ето няколко примерни храни, бедни на лактоза, които можете да консумирате:
- Соево мляко
- Бадемово мляко
- Твърди сирена и кашкавали
- Сирена със саламура (краве, козе и пр.)
- Млечни продукти, подложени на ферментация, при които бактериите са изконсумирали лактозата (напр. кисело мляко )
- Черен шоколад
Ако искате да научите какъв е вашият вариант на гена MCM6 и да разберете как тялото ви реагира към различни храни, може да разгледате генетичното изследване NGHealth или да се свържете с нас на office@nutrigen.bg и 0888 842 200 за повече информация.