Шифърът на здравето

Шифърът на здраветоАко знаят какво е записано в генома им, хората ще планират живота си за дълго време напред, смята Боряна Герасимова, изпълнителен директор на стартъпа „NutriGen“

Семейство се радва на близнаци. Палави, умни и здрави. Хранят се по един и същ начин, тичат заедно, играят. Само с облеклото е различно, защото едното е момче, а другото – момиче.

Може би фактът, че са двуяйчни близнаци, успокоява родителите и не забелязват навреме, че децата растат с известна разлика в теглото. Когато обаче навършват 8 години, кантарът показва, че момиченцето е изпреварило братчето си с цели 10 килограма.

Това вече е притеснително и семейството хуква да търси помощ. Поръчва генетично изследване и резултатът е категоричен: детето има чисто поведенческа склонност към преяждане, при това късно вечер. Усещането за ситост е индивидуално при различните хора. Когато е забавено, човек по-бавно усеща засищане и е склонен да изяде повече храна. Оказва се също, че момичето по-зле реагира на наситени мастни киселини в диетата. Приема ги, но после не може да ги използва толкова лесно колкото момчето и трябва много повече да се натоварва физически, за да ги изгори.

Жена, медицински специалист, от 10 години прави изследвания, които показват проблем с естрогена. Предприема различни лечения, но резултатът е никакъв. Накрая си прави генетично изследване. Оказва се, че липсва определен ген. По тази причина тялото не може да произведе ензим, който помага за детоксикацията на определени вещества. Лекарите вече знаят какво да предпишат. В продължение на 3-4 месеца пациентката приема определени хранителни добавки и сама не можа да повярва, че за толкова кратко време проблемът й отшумява.

Шифърът на здраветоТретият показателен случай е буквално от последните дни. Генетичен тест на 30-годишна жена показва склонност към хипертония. Тя е категорична: станала е грешка! А и се чувства съвсем добре, няма никакви симптоми на опасното хронично заболяване. Въпреки че е готова да спори продължително с лекарите, все пак решава да си провери кръвното налягане. Оказва, че се събужда с горна граница 150, а през деня достига дори до 190.

Организмът е функционирал по този начин дълги години и жената е привикнала към сигналите. Изводът на лекарите обаче е смразяващ: във всеки един момент тя е била пред инсулт. Диагнозата вече е ясна, всекидневното хапче е предписано, а кръвното налягане е под контрол.

Бъдещето е онлайн

Изследванията се поръчват по интернет. ДНК материалът се взима в домашни условия, чрез натривка на устната кухина със стерилен памучен тампон. Изпраща се по куриер. В редки случаи клиентите идват на място в офиса. Изследванията се правят един път в живота, защото геномът на човек не се променя.

Засега има четири типа изследвания: за овладяване на теглото и против затлъстяване, за проучване на атлетичния потенциал, ранна превенция или лечение на социално значими заболявания – сърдечно-съдови, ракови, автоимунни, диабет, а последното изследва естроген зависими заболявания, например рак на простата при мъжете и рак на гърдата при жените. Цената на различните тестове варира от 600 до 850 лева.

Шифърът на здраветоЧовешкият геном е разчетен преди 13 години. След това светкавично започват да се развиват науките, свързани с гените. Изследванията са популярни в Англия, Дания, Норвегия и изобщо в северните държави от Стария континент. В Исландия, например, тестовете стават все по-масови, вече няколко десетки хиляди души разполагат с разчетен геном. Представете си, че отивате при личния лекар и той лесно ще предпише конкретното лекарство, което ще съответства и на генетичните ви особености. Изключително ефективно и за пациента, и за здравната каса!

В „Барса“ пък са направили тестове на част от ключовите си състезатели. Познават генетичните им заложби и залагат повече на индивидуални тренировки. Резултатът е известен.

Нутригенетика и нутригеномика – двете страни на една монета

Геномът, който носим, е инструкцията ни за функциониране. Това е програмата ни – кодът, благодарение на който разполагаме с живот. Човешкото ДНК има повече от 22 000 гена.

Нутригенетиката е науката за начина, по който генетичните ни вариации влияят на нашия индивидуален отговор към определени хранителни елементи и токсини в диетата.

Нутригеномиката пък изследва обратния ефект – този, който храната има върху нашите гени. Тези изследвания се правят на деца след 2-годишна възраст и резултатите могат да се използват винаги, защото генетичният материал не се изменя през целия живот.

Най-чести са изследванията, свързани със спортния потенциал. Преди да запишат детето си на определен спорт, родителите поръчват тестове, за да разберат къде малкият човек има потенциал да се развие най-добре.

Много популярно е здравното изследваненапример в рода има сърдечно-съдови, онкологични заболявания, диабет. Често хората искат да видят какви гени е наследило детето и как да се намалят рисковете заболяването да се развие по-късно. Например ако в рода има остеопороза, детето има ли рецептор за витамин D, как усвоява калций.

Боряна Герасимова
Снимка: Алексей Димитров за сп. Иноватор

За нашата страна тези изследвания са истинска иновация.

Но българите също трябва да имат право да познават гените си и според тях да определят как да живеят, казва Герасимова и печели за каузата двама свои познати. Идеята прегръщат Борис Колев, млад предприемач, и Младен Неделчев, който осигурява началната инвестиция.

И тримата вярват, че иновативната идея е печеливша, защото бъдещето е на научните открития, които се прилагат в практиката.

Първоначално концепцията е да създадат лаборатория с медицински сектор. Оказва се обаче, че вече има много подобни структури, снабдени с добри машини и с обучени екипи. В България няма дефицит на лаборатории, но липсват компетенции. Това променя бизнес плана.

Не е въпросът само да се изследват гените, а кои от тях. Но най-важното е кой ще обясни резултата и в крайна сметка какво да се направи, каква да бъде рецептата. С това ноу-хау разполага датска фирма, която вече е партньор на „NutriGen“.

Шифърът на здраветоЧуждата компания не само разполага с лаборатория, където се правят самите генетични изследвания, но може и да „разчита“ резултатите. Датските консултанти обучават и специалисти българи, които работят на наша територия. Лекарите генетици предават опита си на диетолози, ендокринолози, фитнес инструктори.

Изследванията се правят от миналото лято. Чрез тях се установява предразположеността към определено заболяване и как чрез хранене и спортна активност например да се въздейства, за да не се стига до увреждания и заболявания.

Европарите – мисия невъзможна за стартиращи

Лесно ли е да намериш обществена подкрепа на една иновативна идея, която е безспорно полезна за хората?

„Миналата есен обмисляхме да кандидатстваме по Оперативна програма „Иновации и конкурентоспособност 2014-2020″, споделя бизнесдамата.

Изискванията обаче се оказали непосилни. Например трябва да представят патент, какъвто в сферата на геномиката просто няма. Има и други неизпълними условия: фирмата да е стартираща, да е на по-малко от 2 фискални години, но в същото време да разполага с твърде сериозен екип, да има сертификати, експертите да са участвали в предишни програми. Средствата са били и доста ограничени, а кандидатите – много. Фирма, която не може да събере максималния възможен брой точки, няма никакъв шанс и е безсмислено да се похабява човешки и финансов ресурс, за да извърви целия път по кандидатстването.

Все пак екипът на „NutriGen“ е от млади хора, които не губят надежда, че може да има промяна през новия програмен период.

В момента планират изследвания, които да помагат за установяване и лечение на зависимости. Водят и преговори с корпоративни клиенти, който биха имали интерес от доброто здраве на служителите си.

Автор: Маргарита Михайлова за сп. Иноватор

*Статията е в непълния си вид, поради съображения за прекален обем.