Генетичните изследвания като част от грижата за служителите
Превръщането на генетичните изследвания в част от корпоративната политика, свързана с грижата за служителите, е тенденция, която намира все по-широко приложение в САЩ и Европа. Нарастващото разбиране за нуждата от ефективна здравна грижа на работното място и осъзнаването на ползите, които тя носи на корпоративно ниво, предизвика интереса на много компании по света и към днешна дата някои от тях вече активно прилагат възможностите на този инструмент. Сред тях са Visa, Slack Technologies и Instacart, които отскоро осигуряват на служителите си достъп до тестове за генетични вариации, които се свързват с развитието на серия онкологични заболявания*.
Наднормено тегло и затлъстяването също са сред „горещите“ проблеми, с които все повече компании в световен мащаб се срещат, и срещу които се борят с помощта на генетични изследвания. Оказва се, че заболяванията, свързани с излишни килограми, поглъщат огромен дял от корпоративните разходи в посока здравеопазване, които, според съвместно проучване на Towers Watson и американската National Business Group on Health, през 2015 години са надхвърлили 12 000 щатски долара за служител.
Приложението на генетичните изследвания, като част от грижата за служителите, спомага ефективната превенция и лечение на широк набор от заболявания, свързани с начина на живот. В това число влизат затлъстяване, диабет тип 2, проблеми с костната плътност, сърдечносъдови проблеми, както и някои видове онкологични заболявания. Освен това с помощта на ДНК тест могат да бъдат анализирани ключови фактори, свързани със спортния потенциал и физическите възможности.
Българските работодатели имат възможност да предоставят на своите служители достъп до четири ДНК теста с различен профил ─ диетен (NGDiet), спортен (NGSport), здравен (NGHealth) и естрогенен (NGEstrogen). На база на резултатите от тях е възможно провеждането на персонализирана профилактика и лечение, съобразени с индивидуалните генетични особености, които всеки човек носи в своята ДНК. Тестовете се правят еднократно в живота, а взимането на ДНК материал е безопасна и безболезнена процедура, която включва натривка на устната кухина със стерилен памучен тампон.
Въвеждането на генетичните изследвания като част от корпоративните социални придобивки, е следваща стъпка в осигуряването на пълноценна грижа на работното място и повишаването на ангажираността и работоспособността на служителите. ДНК тестовете са още едно оръжие в „арсенала“ на работодателите, с което те могат да помогнат на служителите си да бъдат в добро здраве и физическа форма. Осигуряването на ефективна здравна грижа и високо качество на живот от своя страна допринася за пълноценното представяне на работното място и намалява негативните ефекти, които съпътстват всяко лечение.
Освен добавка към стандартните здравни пакети, генетичните изследвания могат да бъдат и пълноценна част от всяка корпоративна култура, целяща поощрение и мотивация на служителите. Изследванията на NutriGen са включени в иновативната програма SportPass, която дава на служителите в България неограничен достъп до над 70 спортни активности в разнообразна и постоянно нарастваща мрежа от спортни клубове. Всички притежатели на карта SportPass ще могат да поръчат изследването при преференциални условия.
*“Genetic Testing May Be Coming to Your Office”, The Wall Street Journal (www.wsj.com), 15.12.2015