Биологичният часовник – ключът към здравословното тегло

Д-р Никълъс Перикон – учен и дерматолог – вижда нутригеномиката като инструмент за превенция на болестите, свързани с остаряването. Той разработва програма, която има за цел да задейства гените и биохимичните процеси, свързани с подмладяването. Представяме ви откъс от книгата на д-р Перикон „Вечно млади“, представена в България от Locus Publishing.

Д-р Никълъс Перикон - Вечно младиЗа добро или лошо, ние хората сме същества с изградени навици. Обичаме да се храним по едно и също време, да си лягаме по едно и също време и така нататък. За това си има основателна причина. Всички ние изпитваме нужда да следваме определен график всеки ден, което се дължи на двайсет и четири часовия цикъл – времето, необходимо на Земята да направи едно завъртане около оста си.

В продължение на хиляди години това не е представлявало никакъв проблем: хората си лягали, когато слънцето залязвало, и ставали, когато изгрявало. Но вече не е така. Вижда се обаче, че тази промяна не е за добро, тъй като учените установиха, че нарушаването на цикъла води до някои смущения в метаболизма.

Ако си лягате късно, по цял ден похапвате по нещо, а пропускате основните хранения, смущавате дейността на гените, които контролират дневния ритъм в мозъка и цялото тяло. Едно от важните открития беше, че „часовникът”, за който учените мислеха, че засяга само централния мозък, присъства и в онази част от мозъка, която регулира апетита. Всъщност функцията на биологичния часовник действа не само в мозъка, но и в много други части на тялото. Той управлява не само цикъла на сън, но и функции като баланса на течности, телесната температура, приемът на кислород и, както се оказа – апетита. Учените от Северозападния университет и медицинския институт „Хауърд Хюс” откриха множество различни промени в молекулите и поведението при мишки с нарушен двайсет и четиричасов цикъл. При хората подобни промени в телесните мазнини и метаболизма се наричат метаболитен синдром.

Фред У. Тюрек, член на изследователския екип, заяви, че изследването е дало нови генетични доказателства, че психологическото влияние на биологичния часовник, сънят и апетитът са взаимосвързани на молекулярно и поведенческо ниво.

Данните от това изследване потвърждават концепцията, че хората са същества, които обичат да си създават навици. Още по-важното е може би, че това доказва необходимостта във всекидневните си дейности да следваме определен режим, основан на първични цикли като изгрева и залеза на слънцето, към които хората са привикнали още от зората на цивилизацията. Макар да не е практично да си лягаме по залез слънце, разумно е да ставаме по изгрев, а това ще ни даде добро оправдание да не будуваме до малките часове и да не се лишаваме от сън. Недоспиването се свързва с по-силен апетит и нежелано напълняване.

Спете, за да отслабнете

Биологичният часовник – ключът към здравословното тегло

Едно важно изследване в Чикагския университет показа, че лишаването от сън ни кара да преяждаме, защото нарушава баланса между два хормона, свързани с апетита – грелин и лептин. Когато не се наспиваме достатъчно, се повишава нивото на грелин – хормон, произвеждан от клетките на стомаха, за който се смята, че засилва усещането за глад. Лептинът, хормон, произвеждан от мастните ни клетки, който потиска апетита и изгаря складираните мазнини, се понижава.

Още по-лошото е, че хората, лишени от сън, участвали в изследването, копнеели за богати на въглехидрати храни като сладки, бонбони, торти, макаронени изделия и кекс. Според д-р Ив Ван Котър, ръководител на проекта, това силно желание се дължи на повишеното ниво на хормона кортизол. Когато сме напълно отпочинали, нивото на кортизола се понижава, а лишаването от сън оказва точно обратното въздействие. Участниците в изследването също така преработвали глюкозата с по-малка ефективност. Д-р Ван Котър съобщава, че липсата на сън влияе върху преработването на глюкозата по начин, сходен с този при старите хора. Затова тя стига до заключението, че хроничното недоспиване може да окаже дългосрочни вредни въздействия върху тялото, сред които е напълняването и вероятно ускореното стареене.

Източник: „Вечно млади“, д-р Никълъс Перикон

Превод: Locus Publishing

CLOCK 3111 е един от ключовите гени, отговорни за циркадните ритми в човешкия организъм. Счита се, че носителите на алел С на този ген са склонни към затлъстяване, по-висок прием на калории и принципно спят по-малко. Освен това те се чувстват изморени сутрин и предпочитат да са активни вечер. Препоръките към тях са да спазват редовен дневен режим на хранене и спане, както и да избягват богати на въглехидрати храни преди лягане.

CLOCK 3111 е част от изследваните гени, включени в изследването NGDiet. Резултатите от него ще ви дадат персонализирани насоки, свързани с промени в начина ви на живот, които ще ви позволят да упражните ефективен контрол върху теглото си.