Коледната ви елха има седем пъти повече ДНК от вас!
Скоро ще има генетични тестове и за … смърчове
Погледнете внимателно коледната си елха – тя има седем пъти повече генетичен материал от вас! Причината за това предстои да бъде изследвана от шведски учени от центъра за растителна наука Umeå, Кралския институт по технология и института Karolinska, с помощта на субсидия от 75 милиона шведски крони.
В продължение на милиони години иглолистните дървета са били преобладаваща растителност в по-голямата част на света. Когато примитивните земноводни са пълзели из праисторическите гори, около тях е имало именно иглолистни дървета. Същите са преживели геологичната катастрофа преди 250 милиона години, която е дала началото на ерата на динозаврите, а когато сблъсък с метеорит е унищожил динозаврите, са продължили да съществуват. Днес те преобладават в повечето части на земята, а общото тегло на всички хора на планетата е по-ниско от теглото на иглолистните дървета в окръг Jämtland в централна Швеция.
Изглежда представителите на вида иглолистни са успели още преди 300 милиона години да се сдобият с генетичен материал, който им е позволил да се разпространят навсякъде по света. Но как точно изглежда тяхната ДНК? Всички иглолистни имат дванадесет хромозоми, но те са много големи: една клетка от смърч има седем пъти повече ДНК от човешка клетка. Защо иглолистните имат толкова много ДНК? Това има ли нещо общо с факта, че са се развивали успешно в продължение на милиони години? Наистина ли имат повече гени от нас, хората, или просто техните гени са „разредени“? Отговорите на тези въпроси все още не са известни, но именно огромното количество ДНК е причината, поради която учените не са успели да разкодират пълния геном на иглолистните дървета досега. Този пропуск обаче е на път да бъде поправен, тъй като екип от шведски учени вече се е заел с това сериозно предизвикателство.
Смърчът е растението с най-голяма екологична и икономическа значимост за Швеция. Смърчовете преобладават в горите в южната и централната част на страната и са най-важната суровина за шведската горска индустрия. „Генетиката на смърча е наистина интригуваща“, казва проф. Пер Ингварсон, който е ръководител на проекта. „Дърветата се различават генетично много едно от друго и, въпреки че шведската горска генетика винаги е била на високо ниво, това представлява огромна крачка по пътя ни към създаването на разсаден дървесен материал, адаптиран към разнообразните природни условия в Швеция, особено в условията на климатични промени, пред каквито сме изправени.“
„Фактът, че шведският смърч ще бъде първото иглолистно дърво, чиято ДНК ще бъде разкодирана, е много важен за шведските горски проучвания и индустрия,“ казва проф. Ове Нилсон, който е начело на ръководната група на проекта. „Пълното разкодиране на гените на смърча ще предизвика революция в шведските горски проучвания и ще ни позволи да се възползваме по-ефективно от дървесния материал.“
„Ще имаме възможността да разработим генетични тестове, изследващи различните свойства на дърветата, например горивната им стойност и устойчивостта им към студ и болести. Това ще ни даде възможности, подобни на тези, които разкодирането на човешкия геном предостави на медицината,“ коментира Стефан Янсон, който също е част от изследователския екип.
Източник: Expertanswer (Expertsvar на Шведски)